Popis projektu

V roce 2014 skupina kamarádů (cyklistů i necyklistů) dostala vizi dojet na silničním kole z rodného města Úpice až k moři. Dlouhou dobu se přemýšlelo, na jakou světovou stranu se vydat. Nakonec se všichni jednohlasně dohodli, že se bude jednat o jih, do Chorvatska na ostrov Krk. Cesta byla naplánována na rovných 1.000 km a to za 5 dní. Každý si pořídil silniční kolo a začalo se trénovat. Aktivně se na přípravách podílelo 6 cyklistů, když jednoho dne se účastníkovi Liborovi udělalo špatně od srdce a bohužel v tento den pro něj skončila příprava i tato cesta. Dostal infarkt.

Když přišel Den D, každý se moc těšil na výzvu 200 km denně, ačkoliv do té doby nikdo takovouto dlouhou trasu neujel. Cesta byla velice náročná pro každého účastníka a cestou bylo nemálo problémů, od prasklých řetězů po fyzické i psychické problémy. Nakonec ale všichni úspěšně dojeli do cíle a splnili si svůj sen dojet na kole k moři.

Netrvalo ale dlouho a hned se začalo přemýšlet co dál. Během krátké doby přišel nápad projet všechny státy Evropy. Tak se zrodila naše druhá cesta do Černé Hory (Montenegro), která byla navíc o polovinu delší a proběhla v roce 2015. Trasa měřila necelých 1.500 km a byla plánována na 7 dní. Na tuto cestu se po rekonvalescenci začal připravovat i Libor a celý team ho podporoval. Důležitou změnou bylo také rozhodnutí cestou využít pro dobročinné účely, a proto jsme se spojili s organizací Svaz postižených civilizačními chorobami v ČR, z.s., která se stala partnerem projektu s názvem CIVILKY NA HOŘE aneb Na kole z Černé hory přes Černou Horu do Černé Hory. Trip startoval z vrcholku Černé hory v Jánských Lázních, kde na promenádě proběhl mediální start i dojezd cyklistů. Celá cesta byla bezkonkurenčně náročnější, než první ročník. Každý z cyklistů si „sáhl na své dno“, ale nikdo se nevzdal. 7. den všichni dorazili v pořádku do města Budva v Černé Hoře, a tímto jsme si mohli „odškrtnout“ další stát. Již den po příjezdu nás zase začaly „svrbět nohy“, tak jsme po regeneraci vyrazili alespoň na jednodenní výlet za hranice s Albánií. Dobročinný účel akce byl také naplněn, neboť se nám podařilo získat prostředky na dopravu dětí na ozdravný pobyt.

Dva ročníky máme za sebou a 3. ročník by měl s sebou opět přinést něco speciálního. Dlouho jsme přemýšleli, kam vyrazit nyní a jelikož jezdíme na silničních kolech, místo bylo jasné. Legendární závody Tour de France zná jistě každý, a my jsme se rozhodli dojet a hlavně vyjet jeden z nejtěžších kopců, který v tomto závodu je a který již několikrát totálně přeházel pořadí tohoto slavného silničního závodu, tedy horu s názvem Mont Ventoux (1.909 m n.m.), neboli „Větrná hora“, která bývá také označována jako „Nejtěžší kopec světa“ nebo dokonce „Hora smrti“.  Tato hora leží ve francouzské Provence a vedou na ni 3 silnice, z nichž každá představuje 21 km do kopce s převýšením 1.558 m.

S horou se také váže smutný příběh cyklisty Toma Simpsona, po jehož smrti se hora stala poutním místem cyklistů, a jehož památce se i my pokloníme.

Bylo 13. července roku 1967 a k vrcholu Mt. Ventoux se blížil peloton Tour de France, na jehož čele se pokoušel o únik Tom Simpson, nejlepší britský cyklista poválečných let. Moc a moc chtěl vyhrát. Úspěch mu měl pomoci splatit dluhy a zajistit klidnou budoucnost s rodinou. I přes totální vyčerpání se nevzdával. Točil pedály čím dál slaběji, až se zastavily nejen jeho nohy ale i srdce. Marné byly snahy diváků i lékařů. Jedné z největších tragédií Tour de France už nešlo zabránit. Svoji roli určitě sehrály i těžkosti Mt. Ventoux, ale hlavní příčinou Simpsonovy smrti byla úplná dehydratace a bohužel také kombinace alkoholu s amfetaminem, kterými se před cestou posilnil.

Tento příběh nás vede zpět k Liborovi, který se na tuto náročnou cestu vydává po prodělaném infarktu myokardu. Libor vynechá alkohol i drogy a na kopec to zcela jistě zvládne.

Letošní cesta (2016) pro nás představuje ujet 1.750 km za 8 dní s dvojnásobným převýšením než bylo v loňském roce. Chceme zdolat Horu smrti a celou cestu ukončit u kaňonu Verdon. Při této cestě si chceme odškrtnout další evropské státy, a to Německo, Švýcarsko, Lichtenštejnsko a Francii. Nadále hodláme cestu využít pro dobročinné účely a navázat tak na loňskou spolupráci se Svazem postižených civilizačními chorobami v ČR, z.s. Velkou změnou pro letošní rok je založení spolku s názvem Na kole po EU, z.s..

V současné době máme za 2 ročníky projety tyto státy: Česká Republika, Rakousko, Slovinsko, Itálie, Chorvatsko, Bosna a Herzegovina, Montenegro, Albánie a Maďarsko.

Projekt Na kole po EU / Ročník 2016: Po stopách Tour de France (Mont Ventoux)